تغذیه بر اساس گروه خونی

مبحث رژیم غذایی مناسب برای گروه های خونی مختلف اولین بار توسط دکتر پیتر جی.آدامو در کتاب «رژیم غذایی مناسب برای بدن شما» مطرح گردید.

این دستاورد حاصل زحمات 25 ساله یک پدر (James D’Adamo) و یک پسر (Peter J.D’Adamo) می باشد.

دکتر آداموی پسر در این مورد می گوید من نسل دوم یک درمان گر طبیعی (Naturopathic Physicion) هستم. پدرم در سال 1957 میلادی پس از گذراندن یک دوره 4 ساله فوق دکترا از دانشکده علوم درمان طبیعی فارغ التحصیل شد و از همان سال در کلینیک های تغذیه و سلامتی مطالعه و معالجه می کرد.

او در کارش پی برد که اگر چه بسیاری از بیماران با رژیم های سخت گیاهی یا کم چربی و یا روش های مختلف پخت غذا بهبود یافته اند اما برخی از آنها نه تنها بهتر نشده اند بلکه بدتر شده اند.

پدرم می گفت : « به اعتقاد من چهره هیچ دو انسانی در روی زمین یکسان نیست. همچنان که اثر انگشت آن ها ، خطوط لبهای شان و یا آهنگ صدای شان مشابه نمی باشد و به همین صورت هیچ دو شاخه گیاه و یا دو دانه برفی یک شکل نیستند. از آن جایی که احساس می کردم تمام مردم با یکدیگر تفاوت دارند معتقد بودم منطقی به نظر نمی رسد که همگی غذای یکسانی را مصرف نمایند. آن گاه دریافتم چون هر شخصی دارای موقعیت فیزیکی خاصی است و میزان قدرت و ضعف و نیازهای غذایی او نیز متفاوت است تنها راهی که بیمار برای سالم ماندن و غلبه بر امراض مختلف دارد سازگار کردن خود با نیاز هایش است.»

همچنین او اعتقاد داشت که «غذای یک انسان می تواند برای انسان دیگر مهلک باشد.»

بنابر استدلال او چون خون عامل اصلی تغذیه بدن است احتمال دارد حالت های خون مشخص کننده تغییر وتنوع در نیازهای غذایی باشد.

هر اندازه که پدر من گروه های خونی مختلف را مورد آزمایش قرار می داد اعتقاد او راسخ تر می شد که هر بیمار با گروه خونی خود راهی جدا را برای بهبود طی می کند.

بالاخره فرضیه پدرم با کوشش های مستمر به ثمر رسید و نتیجه تحقیقات او به صورت فشرده به نام «غذای یک انسان» به رشته تحریر در آمد.

 

تئوری رژیم گروه خونی

رژیم غذایی گروه های خونی که توسط پیتر.جی آدامو عنوان شده است بیان می کند، افراد بسته به نوع خونشان به غذاهای مختلف پاسخ می دهند.
تئوری این رژیم بر اساس این باور است که غذاهایی که لکتین دارند، با نوعی از گروه های خونی ناسازگار هستند و باعث به هم چسبیدن و توده شدن گلبول های قرمز خون و تشکیل آگلوتیناسیون می شوند که می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی، کلیوی و نیز سرطان ها شود.

آدامو هم چنین بیان می کند که نوع گروه خونی اشخاص بر توانایی آن ها در هضم غذاهای مختلف، به دلیل تفاوت های ترشحات هضمی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، افراد دارای گروه خونی O به علت داشتن سطوح بالای اسید معده، هضم گوشت را به خوبی انجام می دهند.

آدامو بیان می کند که با توجه به نوع رژیم گروه خونی، می توانید مواد غذایی را با راندمان بیشتری هضم کنید، از تأثیر منفی لکتین های خاص جلوگیری کنید، وزن خود را کم کنید و سلامت خود را بهبود دهید.

رژیم غذایی وابسته به گروه خونی چیست؟

این نوع رژیم، توصیه های سلامتی و تغذیه ای را بر اساس ویژگی های ژنتیکی منحصر به فرد هر کس انجام می دهد. طرفداران این نوع رژیم معتقدند که نوع خون فرد، یک ابزار مهم برای درک این است که چگونه به انواع مختلف غذا، عادت ها و عوامل استرس زا واکنش نشان می دهند.

این نوع رژیم مبتنی بر فرضیه ای است که افراد دارای گروه های خونی مختلف، باید غذاهای مربوط به آن گروه خونی را بخورند و عادات و شیوهٔ زندگی خود را به گونه ای توسعه دهند که بیشترین تناسب را با ترکیب ژنتیکی آن ها داشته باشد.

با توجه به تنوع در شیمی بدن هر فرد، گفته می شود که نوع گروه خونی، تعیین می کند که کدام نوع غذاها بهتر هضم می شوند. به عنوان مثال، پروتئین های حیوانی یا میوه ها و همچنین بدن به کدام نوع از غذاها واکنش نشان می دهد.

گروه خونی چیست؟

هر گروه خونی دارای یک نشانه شیمیایی است که به آن آنتی ژن یا پادگن می گویند. گروه خونی O دارای پادگن پایه یا فوکز می باشد. اگر به پادگن پایه یا فوکز قند دیگری به نام ان-استیل-گالاکتوزآمین بچسبد آنتی ژن A تشکیل می شود که ثابت می کند گروه خون فرد A است اما اگر این قند دی گالاکتوزآمین باشد آنتی ژن و به تبع آن گروه خونی B ایجاد می شود. چنانچه هر دو قند پایه به پادگن پایه یا فوکز چسبیده باشند آنتی ژن و گروه خونی AB ایجاد می شود.

از سویی دیگر موادی به نام لکتین وجود دارند که پروتئین های مختلف را به هم می چسبانند. چنانچه غذای مصرفی شما حاوی لکتینی باشد که با پادگن های خون شما ناسازگار باشد. قسمتی از اندام ها یا سیستم های بدن را هدف قرار داده و در آن جمع می شوند و چسبندگی یا آگلوتیناسیون ایجاد می کنند. این امر می تواند موجب بروز التهاب و بیماری در بدن فرد شود.  البته تمام این اتفاقات و سروصداها مربوط به 5٪ لکتین موجود در غذاهاست که جذب می شوند و خدا با ما بوده و هست که 95٪ از این لکتین ها جذب نمی شود و الا - مطابق نظرات دکتر آدامو و نتیجه گیری شخصی من – بعید نبود فرد دارای گروه خونی A بعد از خوردن یک همبرگر دارفانی را وداع کند.

گروه های خونی مختلف

با توجه به طراحان این نوع رژیم غذایی، حساسیت افراد به بیماری های خاص و شرایط پزشکی به طور مستقیم با گروه خونی آن ها مرتبط است. از آن جایی که نوع گروه خونی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، همهٔ افراد نیازهای تغذیه ای یکسانی ندارند.

چهار نوع گروه خونی در انسان وجود دارد:

  • گروه خونی A
  • گروه خونی B
  • گروه خونی AB
  • گروه خونی O

تعداد زیادی از افراد، دارای گروه خونی O هستند.

حدود 44 درصد از افرادی که در ایالات متحده زندگی می کنند دارای گروه خونی O هستند. 42 درصد از آن ها گروه خونی A دارند؛ 10 درصد گروه خونی B و حدود 4 درصد دارای گروه خونی AB هستند.

انواع گروه خونی توسط آنتی ژن هایی که بر روی سطح گلبول های قرمز قرار دارند، متمایز می شوند.

اگر شما آنتی ژن A داشته باشید گروه خونی A و اگر آنتی ژن B داشته باشید گروه خونی B هستید.

اگر شما از نوع گروه خونی خود مطمئن نیستید، می توانید با انجام یک آزمایش خون در دفتر یا آزمایشگاه پزشک خود، آن را تعیین کنید. با این حال با خواندن این مقاله متوجه می شوید که تعیین گروه خونی برای انجام تغییرات در رژیم غذایی خیلی مفید و ضروری نیست (اگرچه قبل از بارداری و انتقال خون، باید نوع گروه خونی خود را بدانید)

چگونه از رژیم غذایی گروه خونی پیروی کنیم؟

بسیاری از افرادی که این نوع رژیم غذایی را دنبال می کنند معتقدند که پیروی از اجدادشان برای انتخاب نوع غذا بسیار اهمیت دارد.

بر اساس این فرضیه که ژنتیک به شدت بر نیازهای تغذیه ای تأثیر می گذارد، رژیم غذایی بر اساس گروه خونی در ویژگی های خاصی با رژیم غذایی پالئویی (رژیم غذایی اجدادی) مشترک است.

فواید رژیم گروه خونی

طرفداران این رژیم ادعا می کنند که این نوع رژیم می تواند فواید زیر را برای شما داشته باشد:

  • باعث سوزاندن موثرتر چربی های بدن می شود.
  • سطح انرژی بدن را افزایش می دهد.
  • سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند.
  • کاهش وزن را بیشتر می کند.
  • خطر ابتلا به بیماری های مختلف و مهم مانند بیماری های قلبی و سرطان را کاهش می دهد.

با این حال در حال حاضر کمبود شواهد علمی برای حمایت از چنین ادعاهایی وجود دارد و طبق نتیجه گیری دانشمندان از بررسی 16 گزارش منتشر شده از این رژیم، هیچ مدرک معتبری برای تأیید مزایای سلامتی ذکر شده در رژیم های غذایی بر اساس گروه خونی وجود ندارد.

رژیم غذایی وابسته به گروه خونی و کاهش وزن

مانند بیشتر رژیم های غذایی، بسیاری از افراد به امید کاهش وزن به این رژیم روی می آورند. ممکن است که این رژیم به کاهش وزن کمک کند اما به احتمال زیاد این امر به گروه خونی شما وابسته نیست. در واقع علت اصلی این کاهش وزن، به این دلیل است که این رژیم غذایی می تواند محدود کننده باشد و مصرف غذاهای مضر را کاهش دهد.

در اغلب موارد، افزایش وزن به دلیل خوردن بیش از حد و نیز خوردن غذاهایی است که باعث التهاب می شوند و یا تعادل هورمونی را برهم می زنند.

بر اساس نوع رژیمی که فرد از آن پیروی می کند، کاهش وزن ممکن است نتیجهٔ مصرف فیبر و یا پروتئین بیشتر، که هر دو قادر به کنترل گرسنگی هستند، باشد.

هشدارهای رژیم گروه خونی

از آنجا که رژیم هایی که برای گروه های خونی A و O تجویز می شوند بسیار محدود کننده هستند، برخی از نگرانی های افرادی که از این رژیم ها پیروی می کنند، مربوط به محدودیت دستیابی به مصرف کافی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای سلامتی است.

اگرچه طرفداران این رژیم می گویند که استفاده از مکمل های غذایی می تواند به افراد کمک کند تا نیاز خود را به این مواد فراهم کنند اما این مکمل ها به عنوان یک جایگزین معقول برای یک برنامهٔ غذایی سالم و متعادل در نظر گرفته نمی شود.

مواد غذایی مجاز برای هریک از گروه های خونی

مصرف مواد غذایی، بستگی به نوع گروه خونی شما دارد. در زیر توصیه هایی از آدامو برای هر نوع گروه خون را می خوانید:

گروه خون O:

قدیمی ترین گروه خونی می باشد. در عین حال وجود خون گروه O در رگ های 38 تا 40 درصد بنی آدم بیان گر این امر است که این گروه خونی فروانترین گروه نیز هست.

چهل هزارسال قبل از میلاد مسیح بوجود آمده است.

در آن دوره انسان های سروماگنون زندگی می کردند که به انسان های امروزی شباهت داشتند.

به احتمال زیاد زیستگاه آن ها در هندوستان امروزی بود.

این افراد شکارچی های ماهر و افرادی توانا بودند که قادر به ساختن سلاح ها و ابزار متفاوت بوده و با مهارت از آن ها استفاده می کردند.

شاید به همین دلیل است که افراد دارای گروه خونی O در مطلوب ترین حالت بیشترین انرژی خود را از پروتئین حیوانی تامین می کنند.

اشتباه نکنید . به فاصله 500 متری خانه اجداد شما سوپر مواد پروتئینی وجود نداشت که هر وقت تمایل داشتند گوشت بخورند. آنها گوشت خود را از شکار کردن تامین می کردند و زندگی در طبیعت به آنها آموخته بود ممکن است مدتی طولانی نتوانند شکار کنند. به همین دلیل وقتی شکاری به چنگ شان می آمد تمام آنرا یک جا نمی خوردند. تجربه به آنها آموخته بود اگر این کار را بکنند ممکن است تا شکار بعدی چیزی جز میوه ها و سبزیجات برای خوردن نداشته باشند از سویی دیگر آنها برای تهیه تکه ای گوشت باید زحمت زیادی می کشیدند. اگر چه قسمت اعظم توانایی بدنی این افراد از گوشت بدست می آمد اما به مرور زمان آموخته بودند که اگر گوشت را به همراه سبزیجات زیاد مصرف نمایند هم سالم تر می مانند و هم با یک شکار معمول روزهای بیشتری می توانند گوشت را بر سر سفره خود ببینند.

با کم شدن شکار این انسان ها شروع به خوردن مواد غذایی دیگر نمودند اما همچنان گوشت یک منبع خوب تغذیه ای برای آن هاست.

این افراد دارای سیستم ایمنی حساس هستند که نسبت به هر عامل خارجی از خود واکنش نشان می دهد و افرادی قوی و توانا و مقاوم هستند.

سطح اسید معده در این افراد بالاست. به همین علت اغلب افراد مبتلا به زخم های معده دارای این گروه خونی می باشند. معده اسیدی این افراد به غذاهای گروه شیر و گندم و نشاسته و نان چندان علاقه مند نیست.

این افراد همچنین در ابتلا به کولیت و بیماری کرون استعداد خاصی از خود نشان می دهند. ظاهرا روغن ماهی در معالجه التهاباتی از این دست می تواند به یاری شان بیاید.

تحمل گلوتن (اسید آمینه موجود در آرد گندم) برای شما سخت می باشد زیرا گلوتن یا پروتئین چسباننده ای که در گندمک وجود دارد منجر به تحریک روده باریک می شود. همچنین موجب تولید بیشتر انسولین و اختلال در عملکرد کربوهیدرات ها می شود.

کم کاری تیروئید به وفور در افراد دارای این گروه خونی دیده می شود.

 متابولیسم آن ها بر خلاف گروه A است . مثلا غذاهای حیوانی موجب افزایش سوخت و ساز در گروه خونی O و کاهش سوخت و ساز در گروه خونی A می شود.

گروه O قادر به انجام تمرینات سخت بدنی و بهره برداری از پروتئین های حیوانی و قطع منابع کربوهیدراتی مانند بسیاری از غلات هستند. به همین جهت بدن اکثر این افراد همواره در حالت کتوزیس خفیف بوده و اسیدی می باشد. تجربه نشان می دهد کمی اسیدی بودن می تواند این افراد را سرحال تر نماید. در چنین حالتی مواد کتونی حاصل از سوخت و ساز پروتئین ها و قندها جای قند را در ترکیب خون گرفته و مسئول تنظیم فرآیندهای حیاتی بدن می شوند.

حاصل وجود کتون و کالری مصرفی پائین و سوخت و ساز بالای چربی ها و فعالیت بدنی زیاد موجب شده است که افراد این گروه خونی اندامی لاغر داشته باشند. البته برای یک شکارچی لاغر بودن لازم است و برای دیگران حسن.

گندم در گروه خونی O قلیایی می شود.

بهتر است ید خود را از نمک یددار دریافت ننمایید زیرا سدیم بالا موجب احتباس آب و چاقی می شود.

این گروه محصولات لبنی را خوب تحمل نمی کنند. البته نسبت به گندم و غلات نیز عکس العمل بهتری از خود نشان نمی دهند.

خون این افراد رقیق است و دیرتر منعقد می شود.

 ورزش بهترین راه تخلیه فشارهای عصبی در این گروه است.

قدرت ، تحمل ، صبر ، اعتماد به نفس ، شجاعت و مثبت نگری تمام خصوصیاتی است که یک شکارچی به آن نیاز دارد . این خصوصیات موجب شده است که نسل بشر تا به امروز حفظ گردد.

همین خصوصیات از شما یک رهبر توان مند و ریسک کننده و متهور می سازد. شاید برای تان جالب باشد اگر بدانید به غیر از ریگان ، گورباچف ، ملکه الیزابت و فرزندش ، بسیاری از سران مافیا نیز دارای چنین گروه خونی هستند.

 

گروه خونی A:

دومین دسته گروه خونی – بعد از O – بوده و به احتمال زیاد طی 15 الی 20 هزار سال قبل از میلاد مسیح در عصر حجر و در ناحیه آسیا یا آسیای میانه بوجود آمده است. دورانی که انسان زندگی جمعی و دام داری را آموخت.

در حقیقت افراد این گروه دست از شکار برداشته و به ایجاد اجتماعات همت گماردند. به همین جهت این افراد از لحاظ اجتماعی می توانند خود را با جمعیت انبوه وفق دهند.

آنچه لازمه ایجاد یک جامعه و ایفاء نقش است در این افراد به خوبی قابل ملاحظه است: هوش، احساسات قوی ، شور و زیرکی و داشتن حس رقابت.

دیگر مانند گروه O احتیاجی به خلق لحظات خطرناک و پرتنشی مانند شکار فیل ، یا مبارزه با ببر و حیوانات درنده نبود به همین جهت اگر چه اجتماعی ترند اما در در لحظات سخت و حساس نمی توانند مانند گروه خونی O موفق عمل نمایند. شاهد این مدعا رئیس جمهورانی مانند لیندن جانسون ، ریچارد نیکسون و جیمی کارتر بودند که اگر چه با شور و هیجان به صحنه آمدند اما شکست های سختی در تاریخ خوردند و در میان رهبران جهانی از همه این ها پرشور تر و شکست خورده تر کسی نیست جز آدولف هیتلر.

این گروه خونی از آسیا به اروپا آمده است.

گروه خونی A برای ابتلا به بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان آمادگی بیولوژیکی دارند. ظاهرا احتمال ابتلا به سرطان سینه در این گروه بالاست.

 افراد این گروه به صورت طبیعی لاغرند.

متابولیسم آن ها بر خلاف گروه O است . مثلا غذاهای حیوانی موجب افزایش سوخت و ساز در گروه خونی O و کاهش سوخت و ساز در گروه خونی A می شود.

سیستم گوارشی آنها به مرور زمان از گوشت خواری به سمت گیاه خواری متمایل گشت. سیستم گوارشی شان حساس بوده و به سختی می تواند چربی ها و پروتئین های حیوانی را هضم کند. سبزی ، سویا ، ماهی و محصولات دریایی ، آرد و میوه برای آنها مفید است.

برای این گروه خونی بسیار حائز اهمیت است که غذاهای خود را به صورت طبیعی ، تازه ، خالص و سالم مصرف نمایند.

گروه خونی A دارای پایین ترین سطح اسید معده هستند و به همین دلیل احتمال بروز سرطان معده در این افراد بیشتر از سایر گروه ها است.

بدلیل عدم توانایی کافی در جذب ویتامین ب12 کم خونی در این گروه زیاد است.

بیشتر انرژی خود را از پروتئین های گیاهی بدست می آورند و تحمل گوشت برای شان آسان نمی باشد.

دانه های باقالی در این افراد ایجاد مشکل می کنند.

غذاهای حاوی سویا به سوخت و ساز کمک می کنند و در هضم موثر اند.

سبزی جات نیز در کمک به سوخت و ساز و تحرک دستگاه هاضمه موثراند و این دقیفا همان کاری است که آنانانس برای این افراد انجام می دهد.

 خوردن غذاهای حیوانی سوخت و ساز بدن آن ها را کند می کند. غذاهای گیاهی نیز عکس این عمل را در بدن آن ها موجب می شوند.

به علت پایین بودن میزان اسید معده دستگاه گوارش نیز عمل هضم را به آرامی انجام می دهد که این امر موجب احتباس مایعات درشکم شان می شود. غرش شکم یکی از مشکلات این دسته از افراد است. استفاده از روغن های نباتی می تواند مانع این امر شود.

 افراد این گروه نمی توانند لبنیات را به خوبی حل نموده و با هضم چربی های اشباع (جامد) مشکل دارند.

سیستم ایمنی این افراد سازگار و توانمند است.

افراد این گروه با انجام حرکات ورزشی احساس ضعف و ناراحتی پیدا می کنند اما انجام ورزش های سبک و یوگا نشاط و سرزندگی را به آنها هدیه می دهد.

 

گروه خونی B:

طی دوره های 10 الی 15 هزار سال پیش از میلاد مسیح این گروه خونی در ناحیه کوه های هیمالیا ایجاد شد. در حقیقت اجداد این گروه جزو قوم مهاجر و چادرنشین هستند.

افراد دارای این گروه در آسیا و آفریقا و اروپا مستقر شدند.

به طور کلی تنومندی و ستبری همراه با هوشیاری و زیرکی دارندگان گروه خونی B آن ها را قادر می سازد تا در مقابل بسیاری از بیماری های سخت و متداول امروزی مانند بیماری های قلبی و انواع سرطان مقاومت نمایند و یا در صورت ابتلا جان سالم بدر ببرند.

واکنش این گروه در مقابل فشارهای عصبی چیزی میان فعالیت های روانی گروه A و عکس العمل های شدید گروه O است. در حقیقت بعد از آن که انسان های گروه O تصمیم به اقامت در مکانی خاص و تشکیل جوامع بشری گرفتند گروه A  پدید آمد و گسترش این گروه موجب لزوم حرکت بشر برای یافتن مکان های جدیدتری برای کار و زندگی شد.

 این گروه قدرت بدنی O و قدرت روحی A را به ارث برده است. اگر چه در هر دو زمینه ضعیف تر از اجداد خود است اما حاصل جمع این دو خصیصه در یک فرد می تواند از او فرد مقاوم تر و انعطاف پذیرتری بسازد.

شاید به همین دلیل سیستم ایمنی این افراد متعادل و سازگار و دستگاه گوارش شان قوی و قابل انعطاف است.

 این توان تطابق برای آن ها امکان ترقی را فراهم می نماید. شاید یکی از دلایل پیشرفت روزافزون کشورهای آسیایی همین امر باشد. زیرا بسیاری از افراد ساکن در این مناطق دارای همین گروه خونی می باشند. در مقابل تنها 9 درصد جمعیت آمرایکا دارای این گروه خونی هستند. با چنین تناسبی احتمالا باید 9 درصد افراد موفق و افرادی که بدون تکیه بر ارث پدری موفق شده اند میلیونر شوند نیز دارای چنین گروه خونی باشند در صورتی که این عدد 30 تا 40 درصد است.

بهترین ورزش ها برای این افراد ورزش هایی است که تحرک بدنی همراه با آرامش روحی در آن حکم فرما باشد ورزش هایی مانند پیاده روی دسته جمعی ، دوچرخه سواری تفریحی ، ورزش های ملایم تر رزمی ، تنیس و کلاس های اروبیک، ورزش های خوبی هستند.

 بهترین برنامه ورزشی برای این افراد سه روز تمرین بدنی و سه روز تمرینات آرامش بخش روحی است.

در عین حال این افراد مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند مالتیپل اسکلروزیس و سل و خستگی شدید و مزمن هستند. 

تاگر می خواهید رژیم کاهش وزن بگیرید باید بدانید که ابدا مهم نیست چقدر غذا را در چه زمانی می خورید بلکه مهم است بدانید چه چیزی می خورید؟

تعادل روحی و حسی این افراد در حالتی که بدن شان کمی اسیدی باشد بهتر است.

 

گروه خونی AB:

طی هزار تا 1200 سال پیش این گروه خونی ایجاد شده است. به نظر می رسد قفقازی ها و مغول ها اجداد این دسته را تشکیل دهند.

تنها  2 تا 5 درصد از انسان ها دارای این گروه خونی هستند. این افراد از ترکیب گروه A و B تشکیل شده و از هر کدام چیزی را به ارث برده اند.

مانند گروه خونی A دارای ترشح کم اسید معده هستند و مانند گروه B با خوردن گوشت سازگارند.

در مقابل ویروس ها و حساسیت ها و بیماری های سیستم ایمنی مقاوم تر از بقیه گروه های خونی هستند.

 احتمال ابتلای این افراد به انواع مختلف سرطان بیشتر است و مانند گروه خونی A احتمال ابتلا به سرطان سینه در این افراد بالاست. دستگاه گوارش حساس تری هم دارند.

این افراد بسیار حساس بوده و بایستی با در نظر گرفتن حد تعادل از تمام گروه های غذایی به طور مختلط استفاده نمایند.

گوشت را به همراه سبزیجات یا پنیر حاصل از شیر سویا مصرف نمایید.

این افراد وقتی عضلاتشان کمی قلیایی می شود سرحال ترند.

مغز میانی گندم در گروه O و B قلیازا و در گروه AB و A اسیدزا است.

کم بودن اسید معده این گروه مانند A است و سازگاری اش با مواد گوشتی مانند گروه B است. به همین دلیل می توانند گوشت بخورند اما نمی توانند آن را هضم نمایند و در نتیجه بصورت چربی در بدن شان ذخیره می شود.

فشارهای عصبی در لحظه های اولیه خوب تحمل می شوند اما اگر همچنان ادامه یابند می توانند با ایجاد اضطراب و استرس سیستم قلب و عروق و ایمنی را تحت تاثیر قرار داده و منجر به بروز سکته و سرطان می گردند.

به همین جهت ورزش هایی که استرس و اضطراب و تحریک پذیری و تحریک پذیری را کاهش می دهند و می توانند در این مورد یاری گر شما باشند.

این افراد اگر چه روحیه حساس و زودرنج را از گروه A را به ارث برده اند اما شخصیت متعادل و سازگاری را نیز از گروه B به ارث برده اند در واقع این افراد به راحتی می توانند با انعطاف پذیری بسیار زیاد خود یک جمع یا گروه را مجذوب کنند و از خود راضی نگهدارند.

اگر به دنبال یک سنگ صبور یا درمانگر و مشاور خوب می گردید که حتی هنگام ناراحتی های تان هم از طعنه های تندتان نرنجد حتما مطمئن شوید که آن شخص دارای گروه خونی AB باشد.

از سوی دیگر این راضی نگه داشتن همه افراد از خود گاهی می تواند شما را مجبور کند تا برای راضی نگه داشتن عده ای منافع عده دیگر را نادیده بگیرید.

 

آیا پیروی از رژیم گروه خونی معقول و کارساز است؟

مخالفان این برنامه غذایی اعتقاد دارند :

رژیم غذایی توصیه شده به گروه O و A برنامه مناسبی نیست زیرا این دو دسته از افراد مجبورند گروه های خاصی از مواد غذایی را از برنامه خود حذف نمایند. این کار در طولانی مدت می تواند خطرناک باشد و منجر به بروز عوارض سوءتغذیه ای ناشی از کمبود مواد معدنی و ویتامین ها شود.

چنانچه اعضای یک خانواده دارای گروه های خونی متفاوتی باشند نمی توانند وعده های اصلی غذایی را در کنار هم میل نمایند.

شواهد علمی زیادی در تائید این برنامه غذایی توسط دکتر آدامو و یا دیگر محققین ارائه نشده است. مثلا دکتر آدامو ادعا می کند لکتین های موجود در عدس و لوبیا قرمز در ماهیچه های افراد دارای گروه خونی O تجمع می کند در حالی که برای گروه خونی A قابل تحمل است. شاید بهتر باشد ایشان با تهیه عکس های میکروسکوپی از سلول های ماهیچه ای افراد گروه O و A و مقایسه این عکس ها با یکدیگر درستی فرضیه خود را اثبات نمایند. در حالی که که تا کنون چنین کاری از سوی ایشان ، دوست داران شان و یا محققین بی طرف صورت نپذیرفته است.

ایشان نتایج هیچ آزمایش بیوشیمیایی که ثابت نماید بافت ماهیچه یا دیگر بافت هایی که ادعا می کنند پس از خوردن غذاهای خاص اسیدی یا قلیایی می شوند را به جامعه علمی نشان نداده اند.

استفاده زیاد از مواد پروتئینی نظیر آنچه برای گروه خونی O توصیه می شود می تواند به مرور زمان باعث ایجاد سرطان های دستگاه گوارش، یبوست و پوکی استخوان شود.

روش ABO تنها یکی از روش های تعیین گروه خون است. بیش از سی نوع پروتئین بر روی سطح گلبول های قرمز وجود دارد که می توان از آن ها در تعیین گروه خونی استفاده نمود و تاکید بر روی این روش تقریبا تمام آنها را بی اعتبار می کند.

 هیچ شاهد و مدرک علمی دال بر درست بودن روند و سیر تاریخی ایجاد گروه های خونی یا مشخصات شخصیتی دارندگان این گروه های خونی وجود ندارد.

در مقابل دکتر آدامو نیز با نتایجی که در اثر استفاده از این برنامه غذایی توسط بیمارانش بدست آورده است استناد می کند.

استفاده کنندگان از برنامه غذایی او می گویند این برنامه غذایی موجب شده است که غذاهای سالم ، طبیعی و تازه بیشتری مصرف نموده و با استفاده از غذاهای فرآوری شده و کنسروی خداحافظی نموده و سهم شکلات و قهوه را در برنامه غذایی کاهش دهند. 

به نظر می رسد دکتر آدامو نیز با مد نظر قرار دادن نظرات منتقدین خود تغییراتی را در برنامه غذایی پیشنهادی اش ایجاد کرده است.

در نهایت پیشنهاد می شود سعی کنید تا جایی که می توانید از خوردن غذاهای مضر برای گروه خونی خود پرهیز کنید و در درجه بعد غذایتان را با مزاجتان با استفاده از انواع ادویه یا مربا و یا هر چیزی که میتوانید هماهنگ کنید، سپس سعی کنید از غذاهای مناسب در فصلی که قرار دارید بهره ببرید.
 شاید همه این ها به نظر سخت بیاید (البته چون هنوز تسلط کافی ندارید اینگونه به نظر می رسد) اما بعد از تجربه 40 روزه همه اصول می بینید که چقدر راحت و قابل اجرا است.

 

Refrences:
www.verywellfit.com:The Blood Type Diet History, Benefits, and Foods to Eat
www.webmd.com:The Blood Type Diet

2019 © Copyright - almaatech.ir