منو

همه چیز درمورد قهوه

همه چیز در رابطه با قهوه

قهوه یک نوشیدنی است که از عصاره‌ی گیاه قهوه بدست می آید.

 

آنچه مطالعه کردید تعریفی خیلی ساده و ابتدایی از قهوه بود. در ادامه این مقاله با تاریخ قهوه آشنا می‌شوید و کل فرایند تبدیل گیاه قهوه به نوشیدنی‌های قهوه فرانسه، قهوه ترک، قهوه اسپرسو، کاپوچینو، لاته و موارد دیگر را برای شما شرح خواهیم داد. پس در اولین گام به سرغ گیاه قهوه می‌رویم.

 

گیاه قهوه چیست؟

گیاه قهوه درختی با گل‌های سفید است که میوه‌ی حاصل از گل‌های آن به صورت دانه‌هایی شبیه به گیلاس و قرمز رنگ است و به نام گیلاس قهوه شناخته می‌شود. گیلاس قهوه از اجزای مختلفی تشکیل شده است که درونی‌ترین جز آن، همان دانه‌های قهوه سبز است که می‌شناسیم.

 

تاریخچه قهوه

در رابطه با تاریخچه قهوه اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد اما معتبرترین آن به این اشاره می‌کند که:

 

قهوه نخستین بار در قرن نهم میلادی توسط چوپانی اهل اتیوپی به نام خالد کشف شد. خالد متوجه شد، بزهای او هنگام خوردن دانه‌های یکی از درختان پرانرژی می‌شوند و جنب و جوش بیشتری پیدا می‌کنند و شب را بیدار می‌مانند.

 

در آن دوران راهبان صومعه‌ها، دانایان جامعه به حساب می‌آمدند. به همین دلیل خالد برای کشف علت این موضوع دانه‌های گیاه قهوه را نزد آن‌ها برد. راهبان با مشاهده‌ی خاصیت دانه‌های قهوه، ایده‌ی خشک کردن و استفاده از این دانه‌ها برای نوشیدنی‌ای مناسب شب‌های عبادت را مطرح کردند و اینگونه قهوه پا به عرصه حیات گذاشت و در دسته نوشیدنی‌ها جای گرفت.

 

گسترش قهوه

همانطور که در بالا اشاره شد یکی از نقاطی که به عنوان زادگاه قهوه شناخته می‌شود اتیوپی است.

قهوه پس از کشف در اتیوپی توسط مسلمانانی که به سفر حج می‌رفتند به عربستان برده شد و از آنجا توسط بازرگانان دولت عثمانی به عثمانی (ترکیه‌ی امروزی بخشی از امپراطوری عثمانی است) راه پیدا کرد و در آنجا با استقبال بسیاری مواجه شد.

 

پس از ورود قهوه به ترکیه‌ی امروزی، این نوشیدنی به سرعت در بین مردم رواج پیدا کرد و مکان‌هایی برای سرو این نوشیدنی ایجاد شد. به سبب نزدیکی ترکیه به کشورهای اروپایی، این نوشیدنی پس از ترکیه وارد کشورهای اروپایی مانند ایتالیا شد و از آنجا در کل دنیا گسترش یافت.

 

قهوه سبز چیست؟

قهوه سبز مغز میوه‌ی قهوه است. نوشیدنی قهوه (قهوه فرانسه، قهوه اسپرسو)، از فرآوری قهوه سبز تهیه می‌شود. قهوه سبز به دلیل خام بودن و تلخی بیش از حد در حالت عادی برای نوشیدن استفاده نمی‌شود اما به دلیل خواص درمانی بیشماری که دارد به عنوان یک مکمل درمانی همیشه مورد استفاده بوده است.

در حال حاضر یکی از عمده کاربردهای  قهوه سبز مکمل‌های لاغری است.

 

انواع قهوه

قهوه‌های کشت شده در دنیا همه از یک نوع نیستند و براساس خواص، ویژگی‌ها و محل کشت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از بین تمام گونه‌های قهوه‌ی موجود در جهان، دو نوع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا بیشترین حجم را در بین تمامی گونه‌ها دارند به طوریکه تقریبا تمام حجم قهوه‌های تجاری موجود در دنیا را این دو گونه تشکیل داده‌اند. اولین تفاوت دانه‌های قهوه عربیکا و دانه‌های قهوه روبوستا، محل کشت و شرایط آب و هوایی است که این دو گونه قهوه رشد می‌کنند.

 

قهوه عربیکا

پرطرفدارترین و گرانترین گونه‌ی قهوه در بین این دو گونه، قهوه عربیکا است. قهوه عربیکا به دلیل محبوبیت بیشتری که دارد تقریبا حدود 60 تا 70 درصد از حجم تولید قهوه در جهان را به خود اختصاص داده است. یکی از دلایل گرانی گونه‌ی عربیکا نسبت به گونه‌ی دیگر یعنی روبوستا بالا بودن میزان تقاضا برای این محصول است.

 

از لحاظ قدمت، گیاه قهوه عربیکا دارای قدمتی بیش از قهوه روبوستا است. گیاه قهوه عربیکا بیشتر در ارتفاعات رشد می‌کند و مزارع تولید این گیاه در ارتفاع 900 تا 2000 متری از سطح دریا قرار دارد.

 

از دیگر ویژگی‌های این گیاه می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1. دانه‌هایی تخت و صاف، دانه‌هایی بیضی‌تر از قهوه روبوستا و دانه‌هایی دارای انحنا در خط وسط لوبیای قهوه از جمله ویژگی‌های ظاهری قهوه عربیکا است.

 

2. میزان کافئین قهوه عربیکا مناطق مختلف با هم متفاوت است اما در حالت کلی میزان کافئین قهوه عربیکا نصف میزان کافئین قهوه روبوستا است و این مقدار چیزی در حدود ۰.۸ تا ۱.۵درصد است.

 

3. اسیدیته قهوه‌ که نشان دهنده میزان ترشی قهوه است؛ در قهوه عربیکا بیش از قهوه‌ی روبوستا است.

 

4. در حالت کلی قهوه‌های عربیکا طعم مطلوب‌تر و تلخی کمتری نسبت به قهوه‌های روبوستا دارند.

اگر شما به قهوه‌ با طعم تلخ‌ علاقه‌مند هستید بهتر است بجای قهوه عربیکا از قهوه روبوستا استفاده کنید.

 

5. میزان چربی قهوه عربیکا بیشتر از قهوه روبوستا است و به همین دلیل باریستاها اگر قصد داشته باشند قهوه‌ای با کرمای خوب تهیه کنند، از قهوه عربیکا استفاده خواهند کرد.

 

6. گیاه قهوه عربیکا مختص مناطق اتیوپی و سودان است اما امروزه این گیاه در کشورهای برزیل، جامائیکا، کلمبیا، کاستاریکا، کنیا، آنتیگوا، گواتمالا، پرو و اتیوپی تولید می‌شود. 

 

قهوه روبوستا

پس از قهوه عربیکا، دومین گونه‌ی پرطرفدار قهوه در دنیا قهوه روبوستا است. قهوه روبوستا تقریبا 25 تا 40 درصد از حجم دانه‌های قهوه‌ی تولیدی جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

قهوه روبوستا قدمتی کمتر از قهوه عربیکا دارد.

 

قهوه روبوستا پس از اینکه بخشی از مزارع قهوه‌ی عربیکای برخی کشورهای آسیایی مانند اندونزی دچار آفت شد و رو به ویرانی گذاشت کشف شد و جایگزین قهوه عربیکا شد.

 

قهوه روبوستا بر خلاف قهوه عربیکا در مناطق با حداکثر ارتفاع 800 متر از سطح دریا  رشد می‌کند. اما ارتفاع درختان قهوه روبوستا بر خلاف قهوه عربیکا، تا 12 متر هم می‌تواند باشد.

از جمله ویژگی‌های قهوه‌های قهوه روبوستا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

1. مقاومت بیشتر در برابر حشرات و آفات‌ گیاهی.

 

2. دانه‌هایی کوچکتر از قهوه عربیکا، گردتر از قهوه عربیکا، دارای خط صاف در وسط لوبیای قهوه و عدم وجود انحنا در خط وسط لوبیای قهوه از جمله ویژگی‌های ظاهری دانه‌های قهوه روبوستا است.

 

3. قیمت قهوه روبوستا کمتر از قهوه عربیکا است. البته این موضوع به دلیل کیفیت پایین‌ این گیاه نیست و به دلیل فراوانی و مقاومت بیشتر این گیاه در برابر آفات و حشرات است.

 

4. میزان تلخی و کافئین قهوه روبوستا از قهوه عربیکا بیشتر است. درصد کافئین این قهوه چیزی در حدود 1.5 تا 4 درصد است.

 

5. قهوه روبوستا اسیدیته (ترشی) و چربی کمتری نسبت قهوه عربیکا دارد. به دلیل چربی کمتر این قهوه برای تهیه قهوه امریکانو مناسب است.

 

6. عمده قهوه روبوستای جهان متعلق به کشور اندونزی است و به همین دلیل قهوه اندونزی با روبوستا شناخته می‌شود.

 

علاوه بر اندونزی گیاه قهوه روبوستا در آفریقا هم کشف می‌شود. در حال حاضر و با گسترش استفاده از قهوه در جهان، قهوه روبوستای کشورهای اوگاندا، ویتنام، برزیل، اندونزی و هند به عنوان قهوه‌های روبوستا با کیفیت در جهان شناخته می‌شوند.

 

رست قهوه

به فرایند برشته کردن قهوه رست (Roast) یا بو دادن قهوه گفته می‌شود.

همانطور که در بالا اشاره شد میوه‌ی درخت قهوه، گیلاس قهوه است که در درون آن قهوه سبز قرار دارد.

قهوه سبز همان دانه‌های خام قهوه است که ما برای تهیه یک فنجان قهوه به آن نیاز داریم. دانه‌های قهوه سبز به دلیل اسیدیته بالا قابل حل در آب و یا عصاره گیری نیستند به همین دلیل برای تهیه یک فنجان قهوه ابتدا دانه‌های سبز رنگ را برشته می‌کنیم و سپس از دانه‌های برشته شده‌ی قهوه، نوشیدنی درست می‌کنیم.

 

رست قهوه دارای مراحل مختلفی است که طی این مراحل دانه‌های سبز رنگ قهوه به قهوه‌ی کامل برشته شده و تیره رنگ تبدیل می‌شوند. البته تمامی افراد به دانه‌های قهوه کامل برشته علاقمند نیستند به همین دلیل تولیدکنندگان دانه‌های قهوه، در طی فرایند رست، قهوه‌ها را در درجه‌های مختلفی رست می‌کنند (بو می‌دهند) تا هر فرد بتواند براساس ذائقه و علاقه خود، یکی از انواع درجه‌ رست را انتخاب کند.

 

انواع درجه رست قهوه عبارت است از:

1. رست روشن (LIGHT ROAST)

2. رست متوسط (MEDIUM ROAST)

3. رست متوسط- تیره (MEDIUM-DARK ROAST)

4. رست تیره (DARK ROAST)

 

آسیاب قهوه

تا به اینجا به این موضوع اشاره کردیم که گیلاس قهوه، میوه‌ی دخت قهوه است. در درون این میوه دانه‌هایی سبز رنگ وجود دارد که برای تهیه یک فنجان قهوه استفاده می‌شود. این دانه‌های سبز رنگ به دلیل اسیدیته بالا قابلیت حل شدن در آب و عصاره‌گیری را ندارند پس باید ابتدا آن‌ها رست (بو داده) شوند. پس از رست ما به دانه‌های دانه‌های قهوه روبوستا یا عربیکای قهوه‌ای رنگ می‌رسیم. اکنون برای تبدیل این دانه‌ها به نوشیدنی نهایی باید آسیاب شوند تا با استفاده از پودر قهوه آسیاب شده نوشیدنی نهایی تهیه شود.

برای تهیه قهوه چندین روش وجود دارد که ما آن‌ها را با نام‌های فرانسه، اسپرسو، ترک و موارد مشابه دیگر می‌شناسیم.

 

برای تهیه قهوه به هر یک از روش‌های قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک، نیاز است که قهوه با درجه خاص و مناسبی پودر و آسیاب شود. درجه آسیاب قهوه یکی ا ز موارد بسیار با اهمیت در تهیه قهوه است و اگر این مورد به درستی رعایت نشود نوشیدنی با کیفیت نخواهد بود. علاوه بر این اگر قهوه با درجه‌ی مناسب آسیاب نشود ممکن است ابزار تهیه قهوه آسیب ببیند.

 

اگر بخواهیم درجه‌ی آسیاب‌ قهوه برای تهیه قهوه را در 7 درجه (درجه‌ی 7 به معنای خیلی درشت و درجه‌ی یک به معنای خیلی خیلی ریز است) تقسیم‌بندی کنیم ترتیب آن‌ها به شرح زیر خواهد بود.

 

درجه آسیاب 7 مناسب برای تهیه قهوه با کلد برو

درجه آسیاب 7 مناسب برای تهیه قهوه با قهوه ساز Percolator

درجه آسیاب 6 مناسب برای تهیه قهوه با فرنچ پرس

درجه آسیاب 5 مناسب برای تهیه قهوه با کمکس

درجه آسیاب 4 مناسب برای تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز چکه‌ای

درجه آسیاب 4 مناسب برای تهیه قهوه با سایفون

درجه آسیاب 3 مناسب برای تهیه قهوه با موکاپات

درجه آسیاب 2 مناسب برای تهیه قهوه با اسپرسوساز برقی

درجه آسیاب 1 مناسب برای تهیه قهوه ترک

 

تفاوت بین قهوه فرانسه، قهوه ترک و قهوه اسپرسو

پس از آسیاب قهوه نوبت به دم کردن و تهیه یک نوشیدنی بی‌نظیر با پودر قهوه است. همانطور که در بالا اشاره شد ما براساس ابزاری که می‌خواهیم قهوه را با آن دم کنیم آن را آسیاب می‌کنیم.

 

سه نوع از شناخته شده‌ترین روش‌های تهیه قهوه شامل قهوه فرانسه، قهوه ترک و قهوه اسپرسو است. این سه روش هم در ابزار تهیه قهوه، هم در میزان آسیاب دانه‌های قهوه و هم در روش تهیه قهوه با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه شرح مختصری از هر یک از این روش‌ها بیان می‌کنیم.

 

قهوه فرانسه

تهیه قهوه به روش قهوه فرانسه که به آن دم کردن قهوه هم گفته می‌شود یکی از روش‌های ساده تهیه قهوه است. برای تهیه قهوه به این روش شما به مقداری پودر قهوه (که متناسب با ابزار مورد استفاده، آسیاب شده است)، مقداری آب و یک فرنچ پرس یا دستگاه قهوه‌ساز چکه‌ای نیاز دارید.

طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس

برای تهیه قهوه با فرنچ پرس ابتدا باید پودر قهوه را داخل فرنچ پرس بریزید و آب جوش را به صورت دورانی به آن اضافه کنید. سپس درب فرنچ پرس را ببندید (اهرم باید به صورت کامل بیرون کشیده شده باشد) و چند دقیقه صبر کنید. پس از چند دقیقه اهرم فرنچ پرس را به آرامی به سمت پایین حرکت دهید و قهوه فرانسه خود را به داخل فنجان بریزید و نوش جان کنید. در صورت علاقه در انتها می‌توانید به فنجان خود شیر و شکر اضافه کنید.

 

طرز تهیه قهوه با قهوه ساز چکه ای

برای تهیه قهوه فرانسه با قهوه ساز (چکه‌ای) شما به فیلتر کاغذی، پودر قهوه، آب و یک دستگاه قهوه‌ساز سبدی یا چکه‌ای نیاز دارید.

 

برای تهیه قهوه فرانسه با دستگاه قهوه‌ساز شما باید ابتدا فیلتر کاغذی را داخل سبد قهوه‌ی، قهوه ساز قرار دهید. در ادامه به مقدار لازم پودر قهوه (برای هر نفر یک و نیم تا دو قاشق چای‌خوری) به سبد قهوه اضافه کنید و مخزن آب دستگاه را به اندازه‌ای که نشانه‌گذاری شده است (برای هر نفر یک خط در نظر گرفته شده است) آب بریزید.

 

در نهایت با روشن کردن دستگاه و اندکی صبر عصاره قهوه از خروجی دستگاه خارج می‌شود و شما می‌توانید از یک قهوه فرانسه بی‌نظیر لذت ببرید. در صورت علاقه می‌توانید با اضافه کردن شیر و شکر به فنجان قهوه، طعم نوشیدنی خود را کمی شیرین‌ و ملایم‌تر کنید.

 

قهوه ترک

یکی از معروف‌ترین روش‌های تهیه قهوه، قهوه ترک است. قهوه ترک همان نوشیدنی است که برخی افراد برای گرفتن فال قهوه از آن استفاده می کنند.

طرز تهیه قهوه ترک

برای تهیه قهوه ترک تنها به پودر قهوه، آب و یک قهوه جوش یا جذوه نیاز دارید. توجه داشته باشید درجه آسیاب قهوه ترک ریزترین درجه است. برای تهیه قهوه ترک کافی است مقداری پودر قهوه (برای هر نفر یک و نیم تا دو قاشق چای‌خوری) در داخل قهوه جوش بریزید و آب به مقدار لازم (برای هر نفر یک فنجان سرپر) به قهوه جوش اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا محلولی یک‌دست ایجاد شود. سپس قهوه جوش را روی حرارت خیلی ملایم گاز قرار دهید و اجازه دهید قهوه، جوش آید.

 

در حین دم کشیدن قهوه و قبل از جوش آمدن هرگز قهوه جوش را هم نزنید و اجازه دهید قهوه با حرارت خیلی ملایم دم بکشد. پس از اینکه احساس کردید قهوه در آستانه نقطه جوش است و  قبل از جوش آمدن، شعله را خاموش کنید و از قهوه خود لذت ببرید. در انتها برای کم کردن تلخی قهوه می‌توانید مقداری شکر به قهوه ترک اضافه کنید.

 

قهوه اسپرسو

علاوه بر قهوه فرانسه و قهوه ترک یکی دی

گر از سبک‌های معروف تهیه قهوه، “قهوه اسپرسو” است.

 

قهوه اسپرسو در بین سایر سبک‌های تهیه قهوه شناخته‌شده تر است و پایه و پیش نیاز تهیه بسیاری از نوشیدنی‌های دیگر از جمله لته یا کافه لته، کاپوچینو، امریکانو، فلت وایت، لانگ بلک، ماکیاتو، ریسترتو و لانگو است.

 

برای تهیه قهوه اسپرسو از روش‌ها و بازار‌های گوناگونی از جمله موکاپات و دستگاه اسپرسوساز برقی می‌توانیم استفاده کنیم. درجه آسیاب پودر قهوه برای هر یک از این ابزارها متفاوت است. تفاوت در ابزار دم آوری قهوه، درجه آسیاب قهوه و نحوه تهیه قهوه در کیفیت نوشیدنی نهایی، میزان کالری قهوه، میزان تلخی، میزان کافئین و موارد دیگر تاثیرگذار است.

 

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

مواد و وسایل مورد نیاز برای درست کردن قهوه اسپرسو با موکاپات عبارت است از:

پودر قهوه آسیاب شده، آب، موکاپات، شیر (درصورت نیاز) و شکر (در صورت تمایل). برای تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات بهتر است از پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط استفاده کنید.

 

برای تهیه قهوه اسپرسو ابتدا آب جوش را  داخل مخزن موکاپات (تا زیر سوپاپ) بریزید. سپس فیلتر قهوه را از پودر قهوه پر کنید و روی مخرن موکاپات قرار دهید. توجه داشته باشید که نیاز نیست پودر قهوه را در فیلتر قهوه، خیلی فشرده کنید و تنها در حد متوسط فشرده شود کافی است. سپس پارچ موکاپات را محکم بر روی آن ببندید.

 

موکاپات را روی شعله گاز قرار دهید (شعله باید زیاد باشد) و صبر کنید تا از داخل لوله‌ی پارچ موکاپات، عصاره قهوه خارج شود. وقتی این فرآیند آغاز شد شعله گاز را کم کنید. توجه کنید که وقتی آب مخزن به پایان رسید و دیگر عصاره‌ای از داخل لوله پارچ خارج نشد شعله را خاموش کنید. اکنون اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از شیر و شکر هم استفاده کنید.

 

قهوه اسپرسویی که با موکاپات تهیه می‌شود فوم یا کرمای خیلی اندکی دارد. برای ایجاد فوم یا کرمای قوی می‌توانید در ظرفی مجزا مقداری شکر را با مقداری عصاره قهوه ترکیب کنید تا محلولی سفت ایجاد شود و آن را با سرعت بسیار بالا هم بزنید. اگر اینکار را خوب انجام دهید فوم قهوه خوبی به دست می‌آورید که می‌توانید به نوشیدنی خود اضافه کنید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز

برای تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه قهوه‌ساز، ابتدا باید مخزن دستگاه را از آب پر کنید. پس از پر کردن آب، پودر قهوه را در داخل پرتافیلتر دستگاه قهوه‌ساز بریزید. توجه داشته باشید که برخی دستگاه‌های قهوه‌ساز بر روی مخزن پرتافیلتر خود خط‌هایی دارند که با اعداد ۱، ۲ و ۴ مشخص شده است. این اعداد مشخص کننده تعداد کاپ یا فنجان‌های قهوه‌ای است که با پر کردن پرتافیلتر به دست می‌آید. اگر یک فنجان قهوه می‌خواهید تا عدد یک، اگر دو فنجان می‌خواهید تا عدد 2 و اگر ۴ فنجان قهوه می‌خواهید تا عدد ۴ پرتافیلتر را از پودر قهوه پرنمایید.

 

پس از پر کردن پرتافیلتر با پودر قهوه، باید پودر قهوه را با تمپر کمی فشرده کنید. دقت داشته باشید که پرتافیلتر را فقط تا خط روی آن از قهوه‌ی متراکم شده پر کنید.

 

اشتباهی که بیشتر افراد در این مرحله انجام می‌دهند فشرده کردن بیش از حد قهوه با تمپر (وسیله‌ای کوچک شبیه گوشتکوب برای فشرده سازی قهوه) است.

پس از پرکردن پرتافیلتر، آن را در جای خود جاگذاری کنید. دقت شود که پرتا فیلتر را به صورت کامل بچرخانید تا قفل شود.

 

اکنون دستگاه را روشن ‌کنید و منتظر بمانید تا چراغ دستگاه روشن شود.

دستگاه‌های تهیه قهوه معمولا دو چراغ دارند، یک چراغ برای تهیه قهوه اسپرسو و یک چراغ که برای تهیه شیر یا فوم برای لته و کاپوچینو است.

 

برخی از دستگاه‌های تهیه قهوه دارای دکمه‌ای ولومی (چرخشی) هستند که برای تنظیم میزان سنگینی طعم قهوه استفاده می‌شود و از Light تا  Heavy درجه بندی شده است. اگر شما تمایل دارید قهوه سبک‌تری میل کنید باید دکمه را بر روی حالت  Light قرار دهید و اگر قصد دارید قهوه سنگینی داشته باشید باید دکمه را در حالت Heavy قرار دهید. متعادل‌ترین حالت وسط این دو مقدار است.

هنگامی که چراغ تهیه قهوه روشن شد دکمه شروع را بزنید. پس از چند ثانیه شاهد خروج عصاره قهوه از زیر پرتافیلتر خواهید بود.

پس از اینکه قهوه به مقدار دلخواه از پرتافیلتر خارج شد دکمه را خاموش کنید و منتظر بمانید تا چراغ تهیه شیر روشن شود.

اگر شما تمایل داشته باشید تنها یک قهوه اسپرسو میل کنید، اکنون قهوه شما آماده است و می‌توانید از آن لذت ببرید.

 

طرز تهیه کاپوچینو و لته

 

کاپوچینو و لته همان قهوه اسپرسو است که به آن شیر گرم شده و فوم شیر اضافه شده است.

به طور خلاصه تفاوت اسپرسو، کاپوچینو و لته به شرح زیر است:

قهوه اسپرسو: یک شات اسپرسو

کاپوچینو: 1 شات اسپرسو + 1 شات شیر گرم شده + 1 شات فوم شیر

لته: 1 شات اسپرسو + 1.5 شات شیر گرم شده + 0.5 شات فوم شیر

پس تفاوت لته و کاپوچینو در میزان و مقدار شیر گرم شده و فوم است.

برای تهیه کاپوچینو و لته باید پس از تهیه قهوه اسپرسو به آن شیر گرم شده و فوم شیر اضافه کنید.

 

برای تهیه فوم شیر و شیر گرم شده از دو روش زیر می‌توانید استفاده کنید.

روش اول: استفاده از دستگاه‌هایی که دارای مخزن شیر هستند و فقط نیاز است شیر را درون مخزن بریزید. در این دستگاه‌ها پس از فرایند عصاره‌گیری قهوه، چراغ آماده بودن شیر روشن می‌شود و اگر شما دکمه مربوطه را بزنید شیر داغ به صورت ترکیبی از شیر گرم شده و فوم به فنجان قهوه اضافه می‌شود.

 

روش دوم: استفاده از دستگاه‌هایی که دارای مخزن شیر نیستند. هنگام کار با این دستگاه‌ها باید شیر را درون یک قهوه جوش و یا شیر جوش بریزید. در این دستگاه‌ها بجای چراغ تهیه فوم شیر چراغ آماده بودن بخار آب وجود دارد.

 

پس از روشن شدن چراغ آماده بودن بخار آب، باید قهوه جوش حاوی شیر (شیرجوش) را در زیر دستگاه بگیرید بطوریکه خروجی مخزن بخار در شیر قرار بگیرد سپس دکمه خروج بخار را بزنید.

لازم است بدانید برخی دستگاه‌ها برای خروج بخار دکمه‌ی ولومی (قابل چرخش) دارند که با چرخش دکمه، بخار از خروجی خارج می‌شود.

 

پس از آنکه شیر داغ شد و فوم روی آن تشکیل شد شیر داغ شده و فوم شیر را بر اساس نسبتی که در بالا گفته شد به فنجان قهوه اسپرسو اضافه کنید و از کاپوچینو یا لته لذت ببرید.

 

خواص قهوه

یکی از دلایلی که این روزها خرید قهوه و مصرف قهوه رو به افزایش است خواص ویژه این نوشیدنی است. قهوه برخلاف تصور عموم مردم که ماده‌ای نامناسب برای بدن و سلامتی است؛ بسیار مفید است و خواص بسیار ویژه‌ای دارد.

در زیر برخی از خواص ویژه این نوشیدنی را به اختصار برای شما بیان کرده‌ایم.

 

1. آنتی اکسیدان بسیار بالا

اولین خاصیتی که قهوه را از سایر نوشیدنی‌ها متمایز می‌کند میزان آنتی اکسیدان بالای آن است.

 

2. تقویت حافظه‌ی کوتاه مدت

بر اساس تحقیقی که گروهی از محققان اتریشی بر روی دانشجویان داوطلب انجام دادند مشخص شد حافظه کوتاه مدت داوطلبانی که روزانه ۱۰۰ میلی گرم کافئین (میزان کافئین موجود در یک فنجان قهوه) دریافت می‌کنند عملکرد بهتری نسبت به سایر دانشجویان دارد.

 

3. کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل

سومین خاصیت انواع قهوه فرانسه، ترک و اسپرسو، کاهش خطر ابتدا به آلزایمر است. بر اساس یک مطالعه انجام شده در کشور فنلاند مشخص شد که مصرف روزانه ۳ تا ۵ فنجان قهوه ۶۵% خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل در میانسالی را کاهش می‌دهد.

 

4. کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

بر اساس مطالعه‌ی دیگری که در رابطه با مصرف قهوه در کشور هلند بر روی ۳۷،۰۰۰ نفر طی مدت ۱۳ سال انجام شد مشخص شد مصرف روزانه ۲ تا ۴ فنجان قهوه (بدون توجه به نوع اسپرسو، کاپوچینو، امریکانو، فرانسه و ترک) خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را به میزان ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

 

5. کاهش خطر ابتلا به سرطان

قهوه سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان می‌شود، همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشکده بهداشت هاروارد مشخص شده است که زنانی که در روز حداقل ۴ فنجان قهوه می‌نوشند به میزان ۲۵ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به انواع سرطان کبد، روده بزرگ، سینه و آندومتر قرار می‌گیرند. یکی از دلایل این موضوع خاصیت ضد التهابی قهوه است.

 

6. کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد مشخص شد مصرف روزانه چهار فنجان قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

 

7. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کبد

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی و سرطان کبد یکی دیگر از خواص شگفت انگیز قهوه‌های ترک، فرانسه و اسپرسو است. دانشمندان معتقدند که مصرف روزانه ۴ فنجان قهوه (به طور متوسط) خطر ابتلا به بیماری‌های کبد را کاهش می‌دهد.

 

8. افزایش و بهبود عملکرد فیزیکی و ورزشی

مصرف روزانه ۵۰۰ میلی گرم (۵ فنجان قهوه) قهوه (هم قبل از تمرینات ورزشی و هم پس از تمرینات ورزشی) سبب افزایش استقامت، تقویت انقباض عضلات، بهبود عملکرد فیزیکی و کاهش درک درد در عضلات می‌شود.

 

9. کاهش افسردگی

مصرف قهوه خطر ابتلا به افسردگی را به میزان ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. دلیل این موضوع کنترل انتقال دهنده‌های عصبی دوپامین و سروتونین است.

 

10. کاهش خطر ابتلا به نقرس

بر اساس تحقیقاتی که در رابطه با مصرف قهوه بر روی حدود ۹۰،۰۰۰ پرستار در طی مدت ۲۶ سال انجام شد مشخص شد افرادی که روزانه بیش از ۴ فنجان قهوه می‌نوشند ۵۷ درصد کاهش خطر ابتلا به نقرس را داشته‌اند. همچنین در این تحقیقات مشخص شد افرادی که روزانه بین ۱ تا ۳ فنجان قهوه می‌نوشند حدود ۲۲ درصد کمتر خطر ابتلا به نقرس را تجربه کرده‌اند.

 

11. بهبود عملکرد مغز و خلق و خو

کافئین موجود در قهوه باعث افزایش عملکرد مغز می‌شود. نحوه‌ی این عملکرد به این صورت است که کافئین با مسدود کردن پیام‌رسان‌های عصبی گیرنده‌های آدنوزین، باعث افزایش آمادگی مغز برای حرکت و کار می‌شود. کافئین علاوه بر این بر پیام‌رسان‌های عصبی دیگر شامل نورآدرنالین (Noradrenaline)، دوپامین (ِDopamine) و استیل‌کولین (Acetylcholine) تاثیر گذار است. این پیام‌رسان‌های عصبی روی روحیه و وضعیت ذهنی انسان تاثیر می‌گذارند که هم در بهبود عملکرد مغز تاثیر گذار است و هم در بهبود روحیه و خلق و خو

 

12. کاهش وزن و لاغری

کافئین موجود در قهوه چربی‌های بدن را تجزیه کرده و با در دسترس قرار دادن و مصرف اسیدهای چرب موجب کاهش وزن و افزایش متابولیسم می‌شود.

 

در این مقاله در رابطه با تاریخچه قهوه، میوه‌ی درخت قهوه و قهوه سبز با شما صحبت کردیم. در ادامه به معرفی دو گونه‌ی اصلی قهوه یعنی عربیکا و روبوستا پرداختیم و آسیاب قهوه، روش‌های تهیه قهوه و خواص قهوه را برای شما بیان کردیم.